Dzień 1: TRZEBNICA – LUBIŃ
Spotykamy się w wyznaczonym miejscu, pakowanie bagaży i wyjazd w kierunku zachodniej Polski. Przed południem dojedziemy do Trzebnicy. Już od wieków miasto znane jest głównie dzięki św. Jadwidze Śląskiej i jej mężowi Henrykowi Brodatemu, który zapoczątkował jednoczenie państwa Polskiego w okresie rozbicia dzielnicowego – XIII wiek. Tu nawiedzimy Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej – najstarsze sanktuarium na Śląsku, a przy tym jedna z ważniejszych nekropolii Piastów Śląskich. Pochowano tu aż 22 przedstawicieli tego rodu. Na mocy decyzji papieża Benedykta XVI, miejsce to zyskało status międzynarodowego sanktuarium i była to pierwsza na ziemiach polskich budowla wzniesiona z użyciem cegły. Następnie przejedziemy do Lubinia, gdzie znajduje się pomnik historii – zespół opactwa benedyktyńskiego, którego historia sięga XI wieku. Klasztor założony został około roku 1070, aby mnisi oprócz swego powołania do modlitwy szerzyli i umacniali wiarę chrześcijańską, gdyż w tej części Wielkopolski chrześcijaństwo było jeszcze słabo zakorzenione. Pod przewodnictwem benedyktyńskiego mnicha nawiedzimy kościół klasztorny Narodzenia Najświętszej Marii Panny oraz część ogrodu z atrakcyjnym szpalerem grusz. Po zakończonym zwiedzaniu przejazd do hotelu, obiadokolacja, nocleg.
Dzień 2: KÓRNIK – POZNAŃ
Rano, po śniadaniu wyjazd do Kórnika. Zwiedzimy zamek wybudowany w pierwszej połowie XV wieku. Z tego okresu pochodzą również zachowane mury i piwnice zamkowe. W roku 1574 roku zamek gościł Henryka Walezego, który przebywał w Kórniku w drodze na koronację w Krakowie. Poznamy historię właścicieli warowni – rodów Górków i Działyńskich. Największy wkład w rozwój tej wspaniałej budowli miała Teofila Działyńska, z jej postacią związana jest jedna z najbardziej rozpowszechnionych w Polsce historii o duchach. Podobno Biała Dama do dzisiaj krąży po zamku. Około południa przejedziemy do Poznania – stolicy Wielkopolski. Zobaczymy Rynek z Ratuszem, słynne poznańskie koziołki, fontanny, Bazylikę Kolegiacką – Farę Poznańską, Wzgórze Przemysława z Zamkiem Królewskim i Kościołem Franciszkanów, Plac Mickiewicza z Zamkiem Cesarskim, a także Ostrów Tumski i Bazylikę Archikatedralną Świętych Apostołów Piotra i Pawła, która powstała w X wieku i według przypuszczeń mogła być miejscem, w którym Mieszko I przyjął chrzest. W Złotej Kaplicy bazyliki pochowani są pierwsi władcy Polski z dynastii Piastów: Mieszko I oraz Bolesław I Chrobry. W bazylice złożone są również m.in. ciała Mieszka II, Kazimierza Odnowiciela oraz członków wielkopolskiej linii Piastów. W trakcie zwiedzania obowiązkowa przerwa na rogale św. Marcina. Wieczorem przyjazd do hotelu, obiadokolacja, nocleg.
Dzień 3: POBIEDZISKA – OSTRÓW LEDNICKI – GNIEZNO
Rano śniadanie, po którym udamy się do Pobiedziska, aby zobaczyć Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego. Jest to park zawierający makiety obiektów historycznych i przedstawia rozwój osadnictwa i kształtowania się państwowości polskiej. Na jego terenie zobaczyć można około 35 najważniejszych, a także i mniej znanych budowli z terenu Szlaku Piastowskiego oraz Wielkopolski. Następnie odwiedzimy Ostrów Lednicki – wyspę położoną na jeziorze Lednica, na której znajdował się jeden z najważniejszych grodów państwa pierwszych Piastów. Tu najprawdopodobniej miał miejsce Chrzest Polski. Zobaczymy fundamenty pierwszej kaplicy, baptysterium, pałacu i kościoła grodowego, które powstały w latach 60 X wieku i były bezpośrednio związane z Mieszkiem I. Ostatnim etapem tego dnia będzie wizyta w Gnieźnie – pierwszej stolicy Polski. Wizyta w Muzeum Początków Państwa Polskiego, które popularyzuje wiedzę o historii i kulturze średniowiecza, ze szczególnym uwzględnieniem początków Państwa Polskiego do końca panowania dynastii Piastów. Następnie zobaczymy Wzgórze Lecha ze słynną Katedrę Gnieźnieńską, gdzie koronowano królów polskich i gdzie znajduje się grób św. Wojciecha. Wieczorem przyjazd do hotelu, obiadokolacja, nocleg.
Dzień 4: BISKUPIN – KRUSZWICA
Po śniadaniu przejedziemy do Biskupina, gdzie zobaczymy słynne nie tylko w Polsce, ale w Europie Muzeum Archeologiczne, zwane 'polskimi Pompejami'. Na terenie liczącego 23 ha biskupińskiego rezerwatu odkryto ślady bytowania człowieka od starszej epoki kamienia aż po wczesne średniowiecze. Zobaczymy zrekonstruowaną osadę kultury łużyckiej z wczesnej epoki żelaza, drewniane domy sprzed ponad 2700 lat, charakterystyczną bramę z wałami i falochronem. Następnie udamy się do Kruszwicy. Podczas spaceru zobaczymy Kolegiatę św. Piotra i Pawła oraz Narodzenia NMP w Kruszwicy – jeden z najlepiej zachowanych zabytków architektury romańskiej w Polsce. Budowla zachowała prawie nienaruszony układ przestrzenny i bryłę z XII wieku, zobaczymy również słynną Mysią Wieżę. Nazwa jej nawiązuje do słynnej opowieści o Popielu, legendarnym władcy Polski, którego zjadły myszy. 32 metrowa, ceglana wieża jest pozostałością po kruszwickim zamku, którego fundatorem był król Kazimierz Wielki. Leży nad jeziorem Gopło, rozsławionym przez Juliusza Słowackiego w Balladynie. Na koniec zaproszamy na rejs statkiem Rusałka po jeziorze. Po zakończonym zwiedzaniu wyjazd w drogę powrotną. Zakończenie wycieczki.